top of page

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, diş problemleri yaşanmadan önlem almak için yapılabilecek yollardan biridir.


 Close up of bread

Diş temizliği ilk dişin çıkmasıyla birlikte başlamalıdır. İlk dişlerde ebeveyn tarafından yapılan temizlik, sonraki dönemde çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıyla devam eder.


Ne zaman ki çocuk bir fırçayı sapından kavrayabilecek yaşa gelirse, o yaşta eline hemen bir fırça vermek gerekir. Çocukların diş temizliği için fluoridsiz bebek diş macunu veya sadece su ile yumuşak, yaşa uygun diş fırçası kullanmak uygun olur. Daha sonra etkin fırçalanıp fırçalamadığına bakılmaksızın fırçaya ağzına sokup hareket ettirmesi yeterlidir. Bu hareket ilk alışkanlığın başlangıcıdır. Anne ve baba, çocuğa yardımcı olabilir. En güzeli çocuğa rol model olan anne – baba ile beraber diş fırçalamaktır. Çocuk, hareketleri göreceği için kendisi de taklit edecektir. Çocuklar küçük yaşlarda dişlerini etkili olarak fırçalama yetkisine sahip olmazlar. Bu nedenle ebeveynler 7-8 yaşına dek çocuklarının dişlerini fırçalamalarına yardım etmelidirler. Günde iki defa sabah akşam yapılan diş fırçalamanın 1 tanesinin ebeveyn yardımıyla yapılması daha iyi bir temizlik sağlar.

Comments


bottom of page